Remont małej łazienki

Remont małej łazienkiPlanujesz remont małej łazienki? To świetna okazja, aby zaprojektować wnętrze tak, by było ładne i praktyczne, a dzięki zastosowaniu kilku prostych trików sprawisz także, że będzie ono wydawać się bardziej przestronne. Typowe łazienki w mieszkaniach w blokach zwykle mają powierzchnię 3-4 metrów kwadratowych. To naprawdę bardzo niewiele. Na tej przestrzeni musimy zorganizować wygodną strefę kąpielową oraz umywalkową, a także miejsce do przechowywania kosmetyków i akcesoriów higienicznych, a często również wygospodarować kącik na pralkę.

Źródła:

Ponadto często łazienka i toaleta stanowią jedno pomieszczenie, co również stanowi wyzwanie aranżacyjne. Każdą łazienkę da się funkcjonalnie i estetycznie urządzić, tak, by korzystanie z niej było naprawdę komfortowe. Konieczne jest jednak bardzo dobre rozplanowanie przestrzeni i wybór odpowiedniej armatury, mebli i dodatków. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zmieścimy w naszej łazience wszystko, co będzie nam potrzebne, a pomieszczenie będzie naprawdę ładne. Doradzamy też, jak urządzić małą łazienkę.

O czym trzeba pamiętać podczas remontu małej łazienki?

Remont łazienki bywa kłopotliwy. Aby sobie go ułatwić, warto dokładnie wszystko zaplanować. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne zmierzenie pomieszczenia i ustalenie rozmieszczenia w nim sprzętów sanitarnych oraz mebli. Pamiętajmy, że nie możemy wszystkiego ustawiać na wcisk. Nie tylko nie będzie to wyglądać dobrze, ale także sprawi, że korzystanie z łazienki będzie niewygodne i męczące. Zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy umywalką, kabiną prysznicową, sedesem czy pralką jest po prostu niezbędne. Odległości pomiędzy elementami wyposażenia łazienki powinny być takie, aby po pomieszczeniu można było się swobodnie poruszać. Jest to także ważne w kontekście utrzymania czystości w pomieszczeniu. Jeśli będzie ono zagracone i przeładowane, wówczas z pewnością będzie to utrudnione. Dwie bardzo ważne strefy, które musimy zaprojektować w łazience to strefa umywalkowa oraz strefa kąpielowa. Z umywalki w łazience korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Musi więc ona być wygodna i funkcjonalna. Wiele osób, których łazienka jest mała, uważa, że najlepszym sposobem na jej zagospodarowanie jest wybór jak najmniejszej armatury łazienkowej. O ile montaż mniejszej wanny czy zastąpienie jej kabiną prysznicową ma sens, to jednak już minimalizacja umywalki nie jest dobrym pomysłem. Umywalka służy nie tylko do mycia rąk czy twarzy, ale również do golenia, mycia zębów, a często również mycia włosów i innych codziennych czynności higienicznych. Zainwestujemy więc w średnią lub większą umywalkę o ładnym zgrabnym designie. Do wyboru mamy modele nablatowe, meblowe oraz wiszące. Przestrzeń pod umywalką warto zagospodarować do przechowywania, dlatego znacznie praktyczniejsze będą dwie pierwsze opcje. Natomiast umywalka wisząca jest świetnym rozwiązaniem, gdy w domu jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku. Wówczas taki typ umywalki jest po prostu niezbędny, aby móc podjechać blisko umywalki i wygodnie się umyć.

Plan remontu łazienki

Projektując łazienkę, weźmy więc pod uwagę możliwości oraz potrzeby wszystkich domowników. Kolejną ważną kwestią jest dobre zaprojektowanie strefy kąpielowej. Tutaj naprawdę bardzo wiele zależy od metrażu naszej łazienki. W maleńkich łazienkach w kawalerkach lepiej zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Możemy wybrać także w tradycyjnej formie z brodzikiem lub opcję bez brodzika w postaci deszczownicy. Korzystanie z tej drugiej wersji jest zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ nie ogranicza nas przestrzeń brodzika.  Jeśli marzymy o kąpieli w wannie i metraż naszej łazienki pozwala na jej montaż, to możemy zdecydować się także na połączenie wanny z prysznicem w postaci wanny z osłoną prysznicową. Takie rozwiązanie będzie stanowiło idealny kompromis pomiędzy potrzebami zwolenników szybkiego odświeżenia się pod natryskiem i miłośnikami długich kąpieli w pianie. Jeśli nie zależy nam na prysznicu i chcemy zamontować jedynie wannę. To wybierzmy jeden z ciekawych, ładnych i funkcjonalnych modeli przeznaczonych specjalnie do niewielkich łazienek. Takie wanny mają typowy kształt, ale nieco mniejsze rozmiary niż tradycyjne duże wanny, a kąpiel w nich nadal jest bardzo wygodna i przyjemna. Bardzo komfortowym i ładnym rozwiązaniem do małych łazienek są także wanny narożne o kwadratowym, zaokrąglonym lub trójkątnym kształcie. Także w nich możemy umyć się w komfortowych warunkach, zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne modele wanien. Pamiętajmy, że pomiędzy kabiną prysznicową a umywalką oraz toaletą trzeba zachować pewien odstęp, tak aby można było wygodnie i bezpiecznie wyjść z kąpieli. Niezbędny jest także odstęp pomiędzy strefą kąpielową a sedesem. Jeśli drzwiczki naszej pralki otwierają się do przodu, a nie od góry, to musimy także pamiętać o zostawieniu kawałka wolnej przestrzeni przed urządzeniem.

Meble do łazienki

Wybieramy meble do małej łazienki

Meble do łazienki o niewielkim metrażu powinny być kompaktowe. Nie sprawdzą się masywne dekoracyjne szafki łazienkowe. Wybierzmy praktyczne rozwiązania takie jak umywalka osadzona na szafce, w której będziemy mogli wygodnie przechowywać kosmetyki i akcesoria. Sprawdzi się także umywalka nablatowa. Na wygodnym blacie położymy używane na co dzień kosmetyki, szczoteczki do zębów, maszynkę do golenia i inne niezbędne przybory toaletowe, natomiast pod blatem możemy zamontować jedną lub dwie praktyczne półki albo wstawić kosz do przechowywania prania. Twoja rodzina jest liczna i potrzebujesz sporo miejsca w szafkach łazienkowych? Przy małym metrażu łazienki świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup kompaktowych, lecz wysokich po sufit szafek do łazienki. Dzięki temu z łatwością zmieścimy wszystko, co jest potrzebne domownikom i nie zagracimy wnętrza. Jako dodatkowy mebel możemy wykorzystać z powodzeniem także pralkę otwieraną od przodu. Na jej blacie możemy położyć na przykład koszyk z przyborami do włosów lub kosmetyki do makijażu. Pamiętajmy jednak, że rzeczy te powinny zawsze znajdować się w jakimś pojemniku, aby można je było przestawić podczas robienia prania, gdy przy włączeniu wirowania na wysokie obroty pralka wpada w drgania i wszystko, co na nie stoi może po prostu spaść.

Sprytne triki na optyczne powiększenie małej łazienki

Niewielka łazienka będzie wyglądać bardziej przestronnie, jeśli zastosujemy kilka optycznych trików powiększających przestrzeń. Warto o nich wiedzieć jeszcze zanim zaczniemy projektować wnętrze, ponieważ obejmują one nie tylko meble i dodatki łazienkowe, ale również materiały wykończeniowe. Odpowiednio projektując wnętrze, sprawimy, że będzie ono jaśniejsze i będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego.

Lustra w łazience

Zwróćmy szczególną uwagę na takie aspekty jak:

  • kolorystyka - w małej łazience najlepiej sprawdzi się jasna kolorystyka. Ściany, podłogi oraz meble powinny być białe, ecru, beżowe lub jasnoszare. Dla ożywienia wnętrza możemy wpleść także nieco jasnych pasteli na przykład błękitu, miętowej zieleni czy delikatnego lawendowego fioletu. Unikajmy stosowania ciemnych kolorów na dużych powierzchniach w niewielkich łazienkach. Możemy je ewentualnie wykorzystać w postaci dodatków jak ręczniki, pojemniki na kosmetyki czy kubek na szczoteczkę do zębów.
  • płytki - oprócz tego, że glazura powinna być w jasnym kolorze, istotna jest także wielkość płytek, a nawet sposób ich montażu. Sprawdzą się duże prostokątne płytki położone bez fug lub bardzo małe kwadratowe kafelki. Płytki na podłodze ułóżmy nie prosto, a w karo- to powiększy optycznie wnętrze. Najlepiej, aby glazura była gładka bez wzorów, a jej powierzchnia błyszcząca, dzięki czemu będzie ładnie odbijać światło.
  • armatura - umywalka, sedes, kabina prysznicowa czy wanna muszą być jednocześnie komfortowe oraz praktyczne. Nie decydujmy się więc ani na tradycyjne duże modele, ani na te bardzo małe, które nie będą wygodne w użytkowaniu. Wybierzmy kompaktową wannę lub kabinę prysznicową typu walk in. W kwestii umywalki najlepiej sprawdzi się model podłużny zamontowany na blacie lub prostokątna umywalka meblowa. Jeśli chodzi o sedes, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do małych łazienek są podwieszane muszle na stelażu podtynkowym. Jeżeli musimy ustawić w łazience także pralkę, to wybierzmy model ładowany od góry lub od przodu o szerokości 45 cm, zamiast tradycyjnej dużej pralki szerokiej na 60 cm. Lekkie odpowiednio rozmieszczone we wnętrzu wyposażenie w kolorze białym sprawi, że łazienka będzie wyglądać na przestronniejszą.
  • oświetlenie - dobre oświetleni to połowa sukcesu w małych pomieszczeniach. W niewielkiej łazience nie wystarczy jedno źródło światła. Powinno ich być kilka. Pamiętajmy, że światło powinno mieć chłodną barwę. Unikajmy typowego oświetlenia sufitowego, które optycznie obniży wnętrze i sprawi, że będzie ono wyglądało na jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Zamiast niego wybierzmy płaskie kinkiety ścienne. Świetnym ich uzupełnieniem będą reflektorki przy lustrze oraz punktowe oświetlenie LED przy podłodze.
  • lustro - sprawdzonym trikiem na optyczne powiększenie przestrzeni łazienkowej jest także powieszenie na ścianie nad umywalką dużego lustra bez ramy. Nada ono pomieszczeniu głębi.

Kluczem do sukcesu podczas aranżacji małej łazienki jest dobry projekt. Warto więc dokładnie zmierzyć pomieszczenie, zastanowić się, na jakich rozwiązaniach użytkowych nam zależy i ile miejsca do przechowywania będziemy potrzebować. Wybór materiałów wykończeniowych do łazienek oraz mebli łazienkowych jest bardzo szeroki. Każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Pamiętajmy, że gruntowny remont łazienki wcale nie musi być ani bardzo uciążliwy, ani bardzo drogi. Również dysponując niewielkim budżetem, możemy z powodzeniem zaaranżować bezpieczną, ładną i funkcjonalną łazienkę.